Skip to content

November 29, 2016

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تیپ شخصیتی الف ( فصل دوم پایان نامه ) رگه های شخصیتی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تیپ شخصیتی الف (فصل دوم پایان نامه) رگه های شخصیتی در 30 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع : دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

مقدمه

همه¬ی افراد دارای شخصیت می¬باشند و شخصیت در تعیین میزان موفقیت، خشنودی و رضایت خاطر در زندگی به فرد کمک می¬کند. هر چیزی که فرد به دست آورد یا انتظار دارد به دست آورد (خواه شغل خوب،همسر دلخواه و حتی سلامت روح و جسم) تحت تأثیر شخصیت فرد و شخصیت کسانی که با آن¬ها در تعامل هستند، می¬باشد. البته سعی در جمع¬بندی کردن مجموعه¬ای از ویژگی¬های شخصیت یک نفر با استفاده از واژه¬های مبهمی همچون عالی و وحشتناک کار چندان دشواری نیست، ولی شخصیت آنقدر پیچیده است که نمی¬توان آن را به این سادگی توصیف کرد؛ چرا که انسان¬ها در موقعیت¬های مختلف و در ارتباط با افراد متفاوت، بسیار پیچیده و تغییر پذیرند و حتی عده¬ای معتقدند برای تعیین شخصیت نمی¬توان از هیچ آزمونی استفاده کرد چرا که هر کسی خود را بهتر از دیگری می¬شناسد.

به منظور ارائه¬ی تعریف دقیق¬تری از شخصیت می¬توان به ریشه¬ی این کلمه توجه کرد. شخصیت از واژه¬ی لاتین پرسونا گرفته شده که به نقابی اشاره دارد که هنرپیشه¬ها در نمایش استفاده می¬کردند. به راحتی می¬توان درک کرد، چگونه پرسونا به ظاهر بیرونی که به اطرافیان خود نشان می¬دهیم اشاره دارد. بر این اساس ممکن است برداشت شود که شخصیت تنها به ویژگی¬های بیرونی اشاره دارد، در حالی که قطعاً هنگامی که از شخصیت سخن می¬گوئیم، به چیزی بیش از ویژگی¬های بیرونی اشاره داریم، در واقع این واژه تعداد زیادی از خصوصیات ذهنی، اجتماعی و هیجانی را در بر می¬گیرد. البته باید توجه داشت که شخصیت به ویژگی¬های با دوام اشاره دارد. یعنی اگر چه شخصیت انعطاف¬پذیر است ولی به طور کلی در مقابل تغییرات ناگهانی مقاوم است. به بیان دیگر، شخصیت مجموعه¬ای از ویژگی¬ها بادوام و منحصر به فرد است که امکان دارد در پاسخ به موقعیت¬های مختلف تغییر کند (آلن و شولتز، 2012).

طبق تعریف دیگری، شخصیت مجموعه¬ای از ویژگی¬های جسمی، روانی و رفتاری معرفی شده است، بنابراین عوامل به وجود آورنده این ویژگی¬ها، عوامل به وجودآورنده¬ی شخصیت نیز هستند. دسته¬ی اول (ویژگی¬های جسمی) ساخته¬ی وراثت و دسته¬ی دوم و سوم (ویژگی¬های روانی و رفتاری) زاییده¬ی عوامل اجتماعی یا محیط است. تعیین اینکه کدام یک از این دو عامل نقش مهم¬تری در ایجاد شخصیت دارند کار غیرممکنی است، اما بدیهی است که شخصیت هر فرد حاصل تعامل و تأثیر متقابل هر دو عامل است (آلن و شولتز، 2012).

نظریه ¬ی تیپ¬ شناسی

پیش از آنکه بتوانیم شخصیت را شرح دهیم و یا اندازه¬گیری کنیم، لازم است الگویی بسازیم که بتوانیم به کمک آن شخصیت را نمایش دهیم؛ ضمناً نیاز به مفاهیمی داریم که بتوانیم جنبه¬های مختلف الگو را تشریح نمائیم. یونانیان باستان از نظریه¬ی سرشت استفاده کرده و افراد را به چهار نوع مزاج دموی، بلغمی، سوداوی و زیادی صفرای سیاه باعث پیدایش خلق افسرده و مالیخولیایی می¬شود. همچنین زیادی سودا باعث پیدایش خلق عصبی و تندخو می¬شود. این آغازی برای طبقه¬بندی شخصیت انسان به تیپ¬های مختلف بوده است که در قرون بعد بسط و گسترش یافت و تأثیر فراوانی بر تفکر دانشمندان داشت.

یکی از مشهورترین انواع تیپ¬شناسی، طبقه-بندی یونگ است که افراد را به دو طبقه درون¬گرا و برون¬گرا تقسیم نموده است. به نظر یونگ، افراد درون گرا میل به گوشه-گیری و انزوا و افراد برون¬گرا برعکس میل شدید به تماس با افراد اجتماع دارند، به نظر او افراد بیشتر میان دو قطب درون¬گرا و برون¬گرا قرار دارند. آیزنک و همکارانش پژوهش¬هایی در زمینه¬ی خصوصیات روانی یا آن چه که در روان¬شناسی تحت عنوان صفات، تیپ، عادت و واژه¬هایی از این قبیل توصیف می¬شود، انجام دادند (کارور و اسمیت، 2013). آیزنک پس از تجربه و تحلیل¬های آماری دقیق معتقد شد که برای شخصیت افراد می¬توان دو بعد را در نظر گرفت، یکی بعد «درون¬گرایی- برون¬گرایی» و دیگری بعدی است که آن را با نام¬های مختلفی چون «نوروتیسیم »، هیجان¬پذیری و یا ناپایداری در قبال پایدارییا ثبات (عادی بودن) می¬شناسند. او معتقد است که هر شخصی را که در نظر بگیریم در یکی از نقاط دایره¬ای که توسط این دو محور تقسیم شده جایی دارد. اگر دو بعد نظریه آیزنک را در نظر بگیریم، شباهت¬هایی با الگوی مزاج¬های چهارگانه یونان باستان دارد.


مشاهده قیمت ، خرید آنلاین و دانلود

همچنین بخوانید : مبانی نظری و پیشینه پژوهش خودتنظیمی (فصل دوم),پرسشنامه ساختار سازمانی رابینز,پرسشنامه ی سنجش هوش های چندگانه گاردنر همراه با خرده مولفه ها 1983,شرح حال، نمره گذاری و تفسیر یک نمونه واقعی از آزمون ویسکانسین,مبانی نظری و پیشینه تحقیق تیپ شخصیتی الف ( فصل دوم پایان نامه ) رگه های شخصیتی,پروپوزال بررسی میزان شیوع تعلل و عوامل مؤثر بر آن در بین مدیران و کارکنان دانشگاه,پرسشنامه اصول کمک های اولیه و امداد,پرسشنامه هیجان خواهی (زاکرمن) فرم بلند 40 سوالی,

Read more from Uncategorized

Share your thoughts, post a comment.

(required)
(required)

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments